6. AKORDEON

Jest to instrument, który jest trudny w zakwalifikowaniu do konkretnej grupy instrumentów. Jedni instrumentoznawcy umieszczają akordeon w grupie instrumentów dętych, a drudzy w grupie instrumentów perkusyjnych. Spór ten wynika z budowy instrumentu. Akordeon jest rodzajem harmonii, czyli z jednej strony ma swoje korzenie w instrumencie starożytnym (np. wywodzącym się z Chin – antycznym sheng) będącym zestawieniem harmonijek, w których dźwięk wydobywa się poprzez ustnik. Jednak z drugiej strony znany wszystkim akordeon wyposażony jest w stroiki, które wprawiane są w drgania poprzez słup powietrza – tak, jak w przypadku instrumentów dętych. Ale zostawmy spór ekspertom…

Akordeon zbudowany jest z:

  1. strony basowej, gdzie guziki ułożone w rzędy i szeregi dla lewej ręki oraz podstawy basowej,

  2. strony melodycznej, gdzie znajduje się klawiatura typu fortepianowego lub guziki ułożone chromatycznie w rzędach od trzech do pięciu rzędów.

Historia tego instrumentu to głównie XIX wiek. Wyróżnia się niezwykłym bogactwem brzmienia, które porównać można jedynie do takich instrumentów, jak organy lub fortepian. Bardzo efektownie prezentuje się w muzyce jako solowy instrument, równie efektownie i chętnie używany jest przez kompozytorów w muzyce kameralnej.

Akordeon jest głównie uważany za instrument ludowy, choć chętnie używa się brzmienia tego instrumentu w muzyce rozrywkowej jak również w muzyce filmowej. Watro wspomnieć, iż istnieje wiele transkrypcji utworów, których, kompozytorzy pochodzą z różnych epok od Jana Sebastiana Bacha po Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Piotra Czajkowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Innymi odmianami akordeonu są:

Bandoneon – którego wirtuozem był Astor Piazzolla – twórca słynnych utworów jak m.in. „Tango argentyńskie”.

Koncertynarodzaj niedużej harmonii ręcznej z klawiaturą guzikową po obu stronach. Są dwa rodzaje koncertyny angielska i niemiecka. Angielska ma pojedyncze głosy po obu stronach, a niemiecka posiada więcej głosów.

Bajanwywodzi się z Rosji. Jest to rodzaj akordeonu guzikowego, który nazwę zawdzięcza legendarnemu nadwornemu muzykowi Bojanowi. Opowiada o nim staroruski poemat z XII wieku pt. „Słowo o wyprawie Igora”.

Skip to content