PIOTR CZAJKOWSKI „DZIADEK DO ORZECHÓW”

Witam Was, kochani ludkowie, w ferie zimowe. Czas odpoczynku i beztroskich zabaw na śniegu. Często wyjazdów w góry na narty, snowboard czy chociażby sanki. Niestety jest to niemożliwe z wiadomych powodów, bezpieczniej  pozostać w domu, aby nie narażać siebie ani innych na utratę zdrowia. Nie smućcie się jednak, damy radę!

Proponuje przygodę w krainie baśni. Możliwe, iż znacie owe bajki doskonale, ale tylko w      formie zapisanych kartek papieru. Ja chciałabym przedstawić je zilustrowane dźwiękiem i ruchem. Proponuję eleganckie wyjście do teatru operowego, gdzie będziecie mogli podziwiać piękne spektakle baletowe i operowe przeznaczone dla dzieci.

Dzisiaj zaczynamy od hitu nad hitami: baletu „Dziadek do orzechów” rosyjskiego     kompozytora okresu romantyzmu Piotra Czajkowskiego. Wiecie dlaczego? Dlatego że akcja tego baletu rozgrywa się zimą w czasie świąt Bożego Narodzenia, które tak niedawno przeżywaliśmy. Libretto, czyli tekst opowiadający o tym, co jest podstawą dzieła muzyczno-scenicznego, a mówiąc prościej, opowiada o tym, co dzieje się na scenie i jakie zdarzenia ilustruje muzyka, znajdziecie w osobnym linku, który podam na końcu razem z linkami do fragmentów tego wspaniałego baletu (niestety nie znalazłam nagrania w całości). Może po ich obejrzeniu zechcecie wybrać się (gdy będzie to już możliwe) do teatru operowego, żeby podziwiać spektakl „na żywo“? Mam nadzieję, że tak się stanie 🙂

A teraz zamiast eleganckiego ubioru, w który zapewne, wychodząc do teatru, każdy z Was by się ubrał, otulcie się mięciutkim kocem i z kubkiem gorącego kakao zasiądźcie przed komputerem, aby wejść w baletowy świat baśni „Dziadek do orzechów”. Piękne kostiumy, zwiewny taniec i melodyjna muzyka Piotra Czajkowskiego wciągną Was w zaczarowany świat baśni!

Wasz oddany instruktor

Skip to content