Zapowiedź kolejnej powieści Jana Witaszka w odcinkach i informacje o Autorze

Kolejna powieść na naszej stornie

Od najbliższego piątku będziecie mogli znów zagłębić się w lekturę na naszej stronie!

Z czasem setnej rocznicy III powstania śląskiego zbiega się rozpoczęcie publikacji kolejnego już u nas cyklu powieściowego Jana Witaszka. Tym razem będzie to rzecz pt. Akcja „Zbójnik Opiekun” – na początek część pierwsza „Zatarte tropy”.

Kolejne odcinki znajdziecie pod tym linkiem

Więcej o powieści słowami Autora

W setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego Dom Kultury w Ligocie, na swej stronie internetowej, zaczyna publikację w odcinkach mojego nowego cyklu przygodowo-historycznego pt. Akcja „Zbójnik Opiekun”, w którym nawiązuję do wydanej w roku 1929 powieści  Jana Jakuba Kowalczyka – stryja mej Matki – pt. „Zbójnik Opiekun“. Powieść ta przed wojną cieszyła się na Śląsku dosyć dużym powodzeniem.

Cykl Akcja „Zbójnik Opiekun“ składa się z czterech części:

1. „Zatarte tropy”,

2. Wrota czasu”,

3. „W potrzasku”

4. i „Świt”.

Opowiada o zmaganiach Górnoślązaków z pruskim władztwem, zaczętych chłopskimi buntami na przełomie XVIII i XIX wieku, a zwieńczone zwycięskim III powstaniem śląskim. Wydarzenia rozgrywają się na Ziemi Pszczyńskiej i Rybnickiej oraz przyległych, zaś łańcuch czasami nieprawdopodobnych przygód inauguruje na pozór błaha awaria rurociągu wody skutkująca zalaniem piwnic domu jednego z bohaterów. Zachęcam czytelników do lektury kolejnych odcinków mojej powieści.

Jan Witaszek

Informacja o Autorze

Jan Witaszek, rocznik 1942, rodowity ligocianin. Naukę pobierał wpierw w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Hetmańskiej, następnie w ligockim VII Liceum Ogólnokształcącym oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Katowicach. Absolwent Państwowego Technikum Wodno-Melioracyjnego w Krakowie. W roku 1962 podjął pracę w pszczyńskiej melioracji, w trakcie której przemierzył wzdłuż i wszerz wioski ówczesnego powiatu pszczyńskiego oraz do niego przyległych. Ta znajomość terenu została później spożytkowana dla osadzenia akcji pisanych książek w rzeczywistym terenie. Po 23 latach pracy w pszczyńskiej melioracji zmienił zawód, przechodząc do pracy w Służbie Drogowej P.K.P. Obecnie na emeryturze. Od wczesnej młodości pilny czytelnik książek. Miłośnik historii, szczególnie zainteresowany dziejami ziemi pszczyńskiej.

Pierwsza próba pisarska – „Zielone ścieżki” w roku 1962/1963 – niestety niezachowana. Następna, dopiero po wielu latach, w roku 1991, przeważnie pisana na kolanie w pociągu podczas przejazdów do pracy, opowieść przygodowa pt. „Łapacze”, osadzona w zamierzchłych czasach, której akcja toczy się na terenie późniejszej Ligoty oraz bliższej i dalszej okolicy. Po czasie „Łapacze” okazali się pierwszą częścią cyklu przygodowego pt. „Saga Warcisława”. Kolejne części: „Spisek”(1992/1993 r.), „Wyprawa” (1994/1995 r.), „Ślęża” (2000/2001 r.). W roku 2007, dla wydawnictwa Andrzeja Złotego, napisał minimonografię Ligoty pt. „Ligota. Teren, granice i drogi”, wydaną w: „Ligota, Murcki i inne szkice historyczne” Katowice 2008, która jest chyba pierwszą opublikowaną pracą o Ligocie, gdyż wcześniejsza monografia Ligoty i Panewnik Ludwika Musiała niestety dotąd pozostaje w trudno dostępnym maszynopisie. Następną pozycję stanowi czteroczęściowy cykl historyczno-przygodowy pt. Akcja „Zbójnik opiekun”. Cz. I „Zatarte tropy” (2004 r.), cz. II „Wrota czasu”(2004/2005 r.), cz. III „W potrzasku”(2011 r.), cz. IV „Świt” (2012/2013 r.) – której akcja również częściowo osadzona jest w Ligocie. Od roku 2010 zasila artykułami „Coolturniaka” – biuletyn Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. Sporadycznie też publikuje artykuły w „Kronice Katowickiej”, „Pszczyńskim Niezależnym Orędowniku Kulturalnym” oraz wydawanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju „Biuletynie Galerii Historii Miasta”.