Rabczyk z Ligoty – śląska śpiewogra | Spektakl muzyczny

29 sierpnia scenę Amfiteatru w parku Zadole wypełnią śląskie pieśni, barwne postaci, sensacyjne historie, miłosne uniesienia i dużo humoru.
 
Premiera przedstawienia muzycznego, którego akcja toczy się katowickiej dzielnicy Ligocie, rozpocznie się o 19.00.
 
W przedstawieniu zabrzmią utwory całkiem nowe oraz śląskie pieśni tradycyjne ze zbiorów Adolfa Dygacza, zebrane na terenie Ligoty i Panewnik, w świeżych aranżacjach.
 
Ligocka śpiewogra będzie miała charakter bardzo swojski. Wśród głównych bohaterów są między innymi: trzy klachule, policjant, organista, przedstawiciele młodzieży, różnych środowisk i melbuksy, czyli obywatele żyjący z dnia na dzień, zwani kiedyś niebieskimi ptakami. Dialogi, codzienne i znajome, łączą się z opowieściami o dawnych śląskich zbójach, a to, co działo się kiedyś, łączy się z tym, co spotyka bohaterów dziś.
 
Scenariusz „Rabczyka z Ligoty” napisał Wojciech Szwiec, kilkukrotny laureat konkursu literackiego na jednoaktówkę po śląsku. Reżyseruje Jarosław Karpuk, ligocianin, aktor Teatru Nowego w Zabrzu, zdobywca kilku nagród za artystyczną działalność. A pomysłodawcą, kompozytorem i aranżerem utworów jest Grzegorz Płonka, muzyk, publicysta, popularyzator śląskiej kultury.
 
Obsada: Emilia Adamus, Justyna Pachla, Aldona Parylak, Joanna Pawińska-Romaniak, Paulina Zdancewicz, Arkadiusz Dołęga, Maciej Kaczor, Adam Kwiatkowski, Marcin Lieber, Józef Mysłowski, Karol Nowijasz-Bittmann oraz członkowie Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK „Ligota”.
 
„Rabczyk z Ligoty”. Premiera w niedzielę, 29 sierpnia, o godzi. 19.00 w Amfiteatrze w parku Zadole.
 
Wstęp wolny.
 
Projekt realizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice.
Skip to content