Operowo-operetkowe potpourri [KONCERT]

Zapraszamy na letni koncert operetkowy, w samym środku wakacyjnego odpoczynku!

Podczas wakacyjnego spotkania z operetką, usłyszymy najpopularniejsze utwory operetkowe.

Zaśpiewają:
Ewelina Sobczyk (sopran) i Adam Żaak (baryton)
przy akompaniamencie Todo Art Trio:
Grażyna Jursza – flet;
Dariusz Jursza – klarnet;
Dawid Smykowski – fagot, aranżacje.Serdecznie zapraszamy!

TODO ART TRIO utworzyli w 1994 roku studenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.Do roku 2003 zespół występował jako Śląskie Trio Instrumentów Dętych. W 1997 roku muzycy otrzymali III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Zespół dwukrotnie (w 1998 i 1999 roku) otrzymał stypendium Sommerakademie für Kammermusik Niedersachsen.

Todo Art Trio koncertowało m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis”.

W 2006 roku, dzięki dotacji Urzędu Miasta Ruda Śląska, muzycy nagrali płytę „TODO ART TRIO – współcześnie”, na której znajdują się utwory Wawrzyńca Żuławskiego, Janiny Garści, Witolda Szalonka oraz pisane specjalnie dla zespołu „Trio na fagot, klarnet i flet” Andrzeja Dziadka i „Tęczowe Trio” Benedykta Konowalskiego.

Od momentu powstania instrumentaliści Todo Art Trio wzbogacają swój repertuar zarówno o oryginalne dzieła mistrzów, jak też o nowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej autorstwa Dawida Smykowskiego.

Zespół dokonał nagrań dla TVP, Radia Katowice, Radia Kołobrzeg i Radia Koszalin.


EWELINA SOBCZYK w 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. zw. Jana Ballarina.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Jej osiągnięcia to m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (2008), udział w finale XIII i XIV Międzyuczelnianego Konkursu „W kręgu muzyki słowiańskiej” w Katowicach (2012, 2014), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Iuventus Canti na Słowacji (2013).

W latach 2009–2012 współpracowała z Gliwickim Teatrem Muzycznym, biorąc udział m.in. w popularnym musicalu „High School Musical”. W 2011 roku debiutowała na scenie Opery Śląskiej w partii siostry Serbitorki w operze Suor Angelica G. Pucciniego.

W 2013 roku rozpoczęła współpracę z Filharmonią Śląską biorąc udział m.in. w cyklu koncertów „Młoda Filharmonia” oraz w koncertach wyróżniających się dyplomantów Akademii Muzycznej.

Od 2014 koncertuje z Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Dętą oraz Żeńską Orkiestrą Salonową Katowickiego Holdingu Węglowego SA KWK Staszic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego.

Od 2014 roku współpracuje także z Teatrem Muzycznym Arte Creatura.

W latach 2016–2017 występowała także w kultowej „Piwnicy pod Baranami” kreując główną postać w komedii muzycznej „Ach kobiety, kto poznać was chce”.

Od 2015 roku związana z katowickim Pałacem Młodzieży, gdzie objęła prowadzenie istniejącego od 1963 roku Harcerskiego Zespołu Artystycznego „Słoneczni” im. hm. Edwarda Sośnierza Śląskiej Chorągwi ZHP.

Od 2015 roku pracuje także jako aktorka dubbingowa.

W 2019 roku za pracę edukacyjną na rzecz dzieci otrzymała nominację do nagrody „Osobowość Roku 2019” w kategorii Kultura w Katowicach.

W 2019 roku wyróżniona także za przygotowanie koncertu jubileuszowego na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Od 2016 roku związana z Teatrem Muzycznym Scena Retro z Warszawy.

Współpracowała również z regionalnym oddziałem Telewizji Polskiej – TVP3 Katowice, gdzie w latach 2015–2016 prowadziła program „Spotkania ze sztuką”, w latach 2016–2017 program informacyjny „Na Antenie”, a w latach 2017-2020 była redaktorką Magazynu Meteo.

Od stycznia 2021 roku prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej „PasjonArt” w Gliwicach.


ADAM ŻAAK – muzyk, pianista, organista, dyrygent, aktor scen muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim pod kierunkiem prof. S. Marciniak-Gowarzewskiej.

Laureat konkursów muzycznych: im. Ady Sari w Nowym Sączu (1993) i im. Adama Didura w Bytomiu (1994).Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych krajowych i zagranicznych, m.in.: Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Koszalinie, Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi, Festiwalu „Fun and classic” w Nowym Sączu i in.

Swoje autorskie programy edukacyjno-muzyczne p.t. „Były sobie kotki dwa” prezentował na Festiwalu Muzycznym Kutnie, Międzynarodowym Festiwalu ,,Muzyka Świata” w Pabianicach i Festiwalu Gorczyckiego.

Za album „O Gwiazdo Betlejemska” wydany przez Polskie Radio Katowice S.A., otrzymał w 1999 roku „Złotą Płytę”.

Wziął udział w nagraniu płyt: „Ave Maria”, „Jam szalona w twych ramionach”, „Czekałem wieczność” i „Pomiędzy niebem a ziemią” wydanych przez firmę fonograficzną DUX.Był związany z Zagłębiowską Sceną Muzyczną w Dąbrowie Górniczej, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Gliwickim Teatrem Muzycznym i Polskim Teatrem Historii w Mikołowie.

U boku artystów związanych ze znanym śląskim satyrykiem Marianem Makulą, pod egidą Teatru Górnośląskiego wziął udział w „Pomście” w reż. H. Konwińskiego, czyli śląskiej wersji „Zemsty” Aleksandra hr. Fredry i „Zolytach” na kanwie „Ożenku” Mikołaja Gogola.

W 2010 podjął studia dyrygenckie na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod kierunkiem dr M. Kaniowskiej.

W 2011 roku powołał do życia Orkiestrę Rewiową „Promenada”. Z zespołem tym, jak również z Filharmoniami Lubelską, Rybnicką, Rzeszowską, Szczecińską oraz Inowrocławską Orkiestrą Kameralną „Pro Arte” współpracował, jako dyrygent w licznych koncertach, towarzysząc znakomitym polskim artystom, m. in.: Wiesławowi Ochmanowi, Dariuszowi
Stachurze, Edycie Piaseckiej, Magdalenie Pilarz – Bobrowskiej i in.

Od 2016 roku jest solistą Teatru Muzycznego „Arte Creatura”.

W 2021 podjął współpracę z gliwickim Radiem Imperium, prowadząc swój autorski program „Niezapomniany świat operetki i musicalu”.

Występował z Filharmoniami: Białostocką, Koszalińską, Śląską, Wałbrzyską, Zabrzańską, Lwowską, Orkiestrami Oper w Koszycach i Wrocławiu, Reprezentacyjną Orkiestrą Straży Granicznej i Sądecką Orkiestrą Symfoniczną oraz orkiestrami kameralnymi: Łomżyńską, Raciborską, Śląską, Toruńską, „Camerata Impuls”, Żeńską Orkiestrą Salonową Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach i wieloma zespołami instrumentalnymi.

Obecnie jest związany z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

Wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane w ramach Inicjatywy Lokalnej miasta Katowice.

Skip to content