Spotkanie ze świadkiem czasu Ginterem Pierończykiem

Zapraszamy serdecznie na „Spotkanie ze świadkiem czasu Ginterem Pierończykiem” 24 czerwca o godz. 18.00.

Tematem przewodnim spotkania będzie rozmowa o dzieciństwie na Górnym Śląsku, w koloniach robotniczych. Podyskutujemy, jak wyglądało codzienne życie w familokach, jakie gry i zabawy uwielbiały dawniej bajtle oraz co trzymano w chlywikach. Będzie to okazja do wspólnych wspominek przy kawie i śląskim kołoczu. Spotkanie poprowadzi Kamil Iwanicki – autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”.

Pan Ginter Pierończyk, emerytowany górnik, urodził się w 1944 roku, w Załężu w czasie II Wojny Światowej. Opowiada nam o swojej konstelacji rodzinnej – niemieckiej i polskiej. Życiu, które toczy się w familokach jak i wokół nich. W 1999 r. odszedł na emeryturę i po „restrukturyzacji” został historykiem – amatorem opisującym dzieje swej rodziny, od końca XIX w. związanej z Załężem i kopalnią Kleofas. W 2013 r. Ginter Pierończyk zadebiutował w almanachu Marty Fox krótkim opowiadaniem pt. „Wypasiona beemwica”. W latach 2014–2017. napisał „Trylogię załęską” na którą składają się: „Asty kasztana” (2014 r.) , „Synek z familoka” (2016 r.), „Kleofas w życiorys wpisany” (2017 r.). W 2015 r. Ginter Pierończyk otrzymał tytuł Kronikarza Swoich Czasów za wskrzeszenie historii rodzinnego domu przedstawionej w „Astach kasztana”.

Organizatorami wydarzenia są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, MDK Ligota w Katowicach, Archiwum Historii Mówionej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce, VdG, Konsulat RFN w Opolu oraz Stowarzyszenie Partnerstwo Nadrenia-Palatynat.

Skip to content