ODCINEK 5. Ligocki las (Elgott Waldt)

O tym, że nazwa Ligota przetrwała w pamięci okolicznej ludności, jak i administratorów dóbr pszczyńskich świadczą inne archiwalne dokumenty z XVI wieku:
– W 1550 roku wspomniano o kopcu lgockim, który pełnił funkcję kopca granicznego i znajdował się na pograniczu lasów pszczyńskich oraz dwóch wsi – Brynowa i Załęża. Kopiec był w miejscu, w którym dziś jest dworzec PKP Katowice – Brynów.
– W 1588 roku zapisano, że wolny sołtys z Piotrowic otrzymuje ein stuck waldes auf der Elgutt, co w polskim tłumaczeniu znaczy kawał lasu na Ligocie.
Archiwalia z XVII wieku również odnotowują nazwę Ligota. Na mapie gospodarczej dóbr pszczyńskich z 1636 roku, autorstwa inż. Andreasa Hindenberga, widać teren polny okolony lasem, na którym widnieją napis ELGOTT WALDT oraz namalowane sylwetki dzików (których podobnie jak dziś było u nas pod dostatkiem. Z prawej strony nazwy zaznaczona jest wijąca się rzeka Kłodnica.