11. TRĄBKA

Trąbka to najważniejszy instrument grupy instrumentów dętych blaszanych. Brzmi bardzo jasno, a dźwięki wydobywane są najwyższe z tej grupy instrumentów. Skala tego instrumentu w dużym stopniu zależy od umiejętności grającego, więc gra na niej nie należy do najłatwiejszej.
Najstarsze trąbki możemy zaobserwować już na rysunkach z okresu starożytnego. Pierwsze trąbki były często wykonywane z rogów zwierzęcych, morskich muszli, drewna albo kości słoniowej. W Egipcie w grobowcu faraona Tutenchamona znaleziono dwie trąbki: jedna była z brązu a druga ze srebra. Z początku trąbki używano głównie w wojsku. Grano na niej różnorodne fanfary oraz razem z bębnami wykorzystywano podczas bitew. Dopiero w wieku XVII wykorzystywana była w muzyce artystycznej.
Trąbka zbudowana jest z metalowej rury ułożonej na kształt przypominający prostokąt. Z jednej strony mamy ustnik a z drugiej czarę głosową. Trąbka posiada również wentyle, dzięki którym można wydobywać z niej pełną skalę dźwięków. Wentyle to nic innego jak zawory, dzięki którym można blokować lub zwalniać słup powietrza wędrujący przez dodatkowe rurki umieszczone w środku instrumentu.
nnowacją, która wprowadziła pewna rodzina włoska, jest trąbka pocztowa. Zbliżający się do poczty kurier dął w trąbkę i tym samym dawał znak pracownikowi, który mógł się przygotować do dostarczenia danej przesyłki do odbiorcy. Dziś trąbka jest symbolem poczty w wielu krajach, także w Polsce.
Jak już wspomniałam wcześniej, trąbka zdobyła swoje uznanie w muzyce artystycznej w wieku XVII. Dla wirtuozów gry na tym instrumencie, pisali utwory tacy kompozytorzy jak Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Haendel czy Henry Purcell. Później trąbka zaczęła tracić na znaczeniu, choć w dziełach orkiestrowych wykorzystywano ten instrument. Możemy usłyszeć trąbkę w dziełach kompozytorów: Ludwika van Beethovena, Hectora Berlioza, Gioacchino Rossiniego czy Igora Strawińskiego. Dopiero w latach czterdziestych XX wieku trąbka doczekała się swojego renesansu w muzyce jazzu. Wypracowane techniki gry przez muzyków jazzowych były chętnie wykorzystywane przez muzyków wykonujących repertuar klasyczny.
Instrumentami, które z wyglądu są podobne do trąbki, różnią się jednak pochodzeniem i konstrukcja, są kornet oraz skrzydłówka.

Kornet wywodzi się z Francji, jest mniejszych rozmiarów.

A skrzydłówka, z niemieckiego Flügelhorn, wykorzystywana głównie w orkiestrze dętej.

Skip to content