ENGELBERT HUMPERDINCK „JAŚ I MAŁGOSIA”

Dzisiaj zapraszam na spotkanie z „Jasiem i Małgosią”. To zapewne kolejna znana Wam bajka. Teraz macie szansę zobaczyć ją w nowej odsłonie, a przede wszystkim usłyszeć, ponieważ tym razem idziemy na spektakl operowy. 

Opowiem krótko o tym, co nas czeka. „Jaś i Małgosia” to opera, a właściwie baśń teatralna w języku niemieckim. Skomponował ja bowiem niemiecki kompozytor Engelberg Humperdinck. Musicie wiedzieć, że opery zawsze wykonywane są w języku oryginalnym, czyli takim, w jakim skomponował je sam twórca. Dlatego, żeby dobrze zrozumieć, o czym opowiada opera, warto zapoznać się z librettem. Tak, tak, ten termin już znacie! Tłumaczyłam go przy naszych wcześniejszych spotkaniach z baletem. Libretto do „Jasia i Małgosi” napisała siostra kompozytora Adelheid Wette, opierając się na baśni braci Grimm o tym samym tytule. Prapremiera miała miejsce w roku 1893 i była wielkim sukcesem. Niestety okazało się, że to jedyne dzieło Humperdincka, które weszło do kanonu repertuaru operowego. O wartości i szlachetności tego dzieła świadczyć może fakt, że prapremierą dyrygował sam Richard Strauss, a później również Gustaw Mahler. Dwaj wielcy kompozytorzy niemieccy.

„Jaś i Małgosia” to opera przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Śmiało możecie się na nią wybrać wspólnie z rodzicami. Gwarantuję, że nikt nie będzie się nudził! Przepełniona ciepłem i poetyckim urokiem opowieść zachwyca słuchaczy od pierwszych dźwięków. Bardzo mi przykro, że mogę w tym momencie zaproponować Wam moi mili znowu tylko krótkie fragmenty tej baśni 🙁 Zdarzają się retransmisje spektakli operowych i teatralnych w internecie. Trzeba umieć je wyśledzić! 

Mili ludkowie, kolejny raz: cieple bambosze, mięciutki pled i dla niepoznaki (że to niby naprawdę wybieracie się do opery) elegancka muszka pod szyję… i jesteście gotowi, aby podziwiać i bawić się przy oglądaniu fragmentów przedstawienia operowego „Jaś i Małgosia”!

Miłych wrażeń od Waszego rozśpiewanego instruktora!

Skip to content