BENIAMIN BRITTEN „MAŁY KOMINIARCZYK”

Czy słyszeliście, moi ludkowie, o operze napisanej dla dzieci i z dziećmi odtwarzającymi główne role? To rzadkość! A ja właśnie taką niezwykłą, baśniową opowieść mam Wam dzisiaj do zaproponowania.

Jej autorem jest angielski XX-wieczny kompozytor Beniamin Britten. I choć muzyka zeszłego wieku uważana jest za współczesną, to w „Małym Kominiarczyku” próżno szukać szalonej melodyki i „dzikich” rytmów. Nic z tego! Britten nadal stawia melodię na pierwszym planie i to właśnie ona jest spoiwem całego dzieła. Aby zilustrować to, co się dzieje na scenie, kompozytor skłania się ku programowości i ilustracyjności. Autorem libretta jest brytyjski reżyser teatralny Eric Crozier. Aby je dokładnie poznać, należy sięgnąć po „Przewodnik operowy”. Poniżej znajdziecie link do strony, na której znajduje się skrót treści opery. Na początek dobre i to 🙂

Tym razem udało mi się znaleźć całość tego kolorowego dzieła, a także zaproszenie od naszej Śląskiej Opery w Bytomiu, na którym zobaczycie kulisy pracy młodych artystów, bowiem znajdziecie się w samym centrum przygotowań do spektaklu. Pandemia kiedyś się skończy, „Mały Kominiarczyk” wróci na afisz, a wszyscy chętni, spragnieni artystycznych wrażeń ludzie, ci mali i duzi, będą mogli go zobaczyć! Chciałabym tylko przypomnieć (tak jak to już kiedyś tłumaczyłam), że artyści śpiewają w języku oryginalnym, czyli w tym przypadku w języku niemieckim. W Operze Śląskiej w Bytomiu będzie ją można usłyszeć w naszym ojczystym  języku, dokonano bowiem przekładu na język polski. Stało się tak zapewne po to, by ułatwić dzieciom zrozumienie treści przedstawienia na żywo.

Zapraszam wszystkich na spotkanie z niezwykła przygodą równie niezwykłego chłopca!

                                                          Wasz oddany instruktor    

Skip to content