Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im. Janiny i Adolfa Dygaczów

Kiedy

pierwsza i trzecia środa miesiąca 18.00–20.00

Cena

30 zł miesięcznie

Opis

Działające w Miejskim Domu Kultury „Ligota” w Katowicach-Ligocie Koło Miłośników Śląskiej Pieśni powstało w październiku 2012 z inicjatywy Grzegorza Płonki – muzykiem, publicystą, autorem książek, wyróżnionym w 2015 roku przez Narodowy Instytut Kultury w Warszawie za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Utracone dziedzictwo”, nagrodzonym tytułem „Hanys 2017”, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury za rok 2018.

Honorowym opiekunem Koła jest pani Janina Dygacz. Dewiza członków Koła zawarta jest w dwóch zdaniach: „Jesteśmy grupą osób odnajdującą wielką przyjemność w wspólnym śpiewaniu, byciu ze sobą i kultywowaniu tradycji naszych przodków, dla których śpiew był nieodłącznym elementem życia. Robimy to z potrzeby serca”.

Koło jest zdobywcą kilku nagród na konkursach wokalnych: I miejsce w kategorii zespołów  ponad gimnazjalnych i dorosłych w Regionalnym Konkursie „Śląskie śpiewanie 2014” im. prof. A. Dygacza; wyróżnienie w I edycji Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk 2014”, organizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca w  Koszęcinie oraz wyróżnienia w kategorii wykonawczej: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne w Regionalnym Konkursie „Śląskie śpiewanie 2017”  im. prof. A. Dygacza oraz w Regionalnym Konkursie „Śląskie śpiewanie 2018”  im. prof. A. Dygacza.

Koło Miłośników Śląskiej Pieśni wystąpiło na wielu imprezach i koncertach między innymi w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa (kilkukrotnie), Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 2019, Urodzinach Miasta Katowic (kilkukrotnie), widowisku powstańczym „Zaczęło się w Mysłowicach” – koncert z okazji 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Mysłowicach, imprezie „Śląskie gody” organizowanej przez Związek Górnośląski w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Koło ma w swym repertuarze kilka programów koncertowych, między innymi:
– „Pieśni o św. Barbarze” – prezentowane corocznie w Bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach i Cechowni w Dyrekcji KWK „Wujek”
– „Pieśni powstańcze”
– „Śląskie pieśni tradycyjne z teki Adolfa Dygacza”
– „Śląskie kolędy i pastorałki”.

W swym dorobku Koło Miłośników Śląskiej Pieśni ma płytę pt: „Fto śpiywo, troski rozwiywo”, zawierającą pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza. Jej wydawcą jest Miejski Dom Kultury „Ligota”.

Ponadto Koło uczestniczyło w nagraniach płyt: Grzegorza Płonki „Życie pieśniczką pisane” oraz zespołu „Mali Ligocianie” pt: „Dlo Wos śpiywomy”. Obie płyty zostały wydane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Ważnym elementem działalności Koła Miłośników Śląskiej Pieśni jest organizowanie wspólnych zabaw okolicznościowych, wycieczek, wyjść do teatru, opery itp.

Skip to content